W dniu 10 maja br. odbyła się wizja lokalna dotycząca niepokojących prac ziemnych przy potoku Łubinka. Poniżej pismo przewodnie i protokół:
Nowy Sącz, dnia 13 maja 2013 r. WZK.5544.21.2013
SZANOWNI PAŃSTWO wg r o z d z i e l n i k a
Dot.: przesłania protokołu z wizji lokalnej potoku Łubinka przeprowadzonej w dniu 10 maja 2013 roku.
W związku ze stwierdzonymi w dniu 10 maja 2013 roku podczas wizji lokalnej na potoku Łubinka nieprawidłościami, w załączeniu przesyłam Państwu do służbowego wykorzystania protokół wraz załącznikami z przedmiotowej wizji.
W związku z ustaleniami poczynionymi podczas wizji lokalnej uprzejmie proszę
o podjęcie działań w swoim merytorycznym zakresie dotyczących rozpoznania sprawy,
a także podjęcie działań wyjaśniających w tym zakresie.
Ze względu na fakt, że nieprawidłości powyższe dotyczą zagrożenia powodziowego uprzejmie proszę wszelkie wyjaśnienia w tej sprawie kierować bezpośrednio do Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miasta Nowego Sącza.
Załączniki:
- Protokół z wizji lokalnej nr WZK.5544.21.2013
- Dokumentacja fotograficzna KSM
Otrzymują:
- Pan Kazimierz HOTLOŚ – Z-ca Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej
w Krakowie Zarządu Zlewni Dolnego Dunajca z/s w Nowym Sączu, ul. Naściszowska 31,
33-300 Nowy Sącz. - Pan Zbigniew DMOCHOWSKI – Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Nowego Sącza.
- Pan Adam KAUFMAN – Komendant Straży Miejskiej w Nowym Sączu, ul. Lwowska 71,
33-300 Nowy Sącz.- Pan Grzegorz FECKO – Radny Rady Miasta Nowego Sącza.
- a/a.
PROTOKÓŁ WZK.5544.21.2013
z wizji lokalnej potoku Łubinka administrowanego przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie, Zarząd Zlewni Dolnego Dunajca z/s w Nowym Sączu przeprowadzonej w dniu 10 maja 2013 r.
- 1. Cel przeprowadzenia wizji lokalnej:
Na wniosek Radnego Pana Grzegorza Fecko po otrzymaniu notatki drogą elektroniczną w dniu 9 maja 2013 roku, uwzględniając bezpośrednie sąsiedztwo działki z ciekiem wodnym – potokiem Łubinka oraz informacją
o możliwym zaistnieniu zagrożenia powodziowego podjęto decyzję
o przeprowadzeniu wizji lokalnej w dniu 10 maja 2013 roku o godzinie 13:00.
- 2. W wizji lokalnej udział wzięły niżej wymienione osoby:
- Marek Nieć – Dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony
Ludności Urzędu Miasta Nowego Sącza,
- Piotr Wilczewski – Inspektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego
i Ochrony Ludności Urzędu Miasta Nowego Sącza, - Grzegorz Fecko – Radny Rady Miasta Nowego Sącza,
- Marek Sztafa – Inspektor Nadzoru Inwestorskiego Rejonowego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie, Zarządu Zlewni Dolnego Dunajca z/s w Nowym Sączu,
- Beata Brzęk – Nadzorca Wodny Rejonowego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie, Zarządu Zlewni Dolnego Dunajca z/s w Nowym Sączu,
- Marek Postrożny – Inspektor ds. Geologii Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Nowego Sącza,
- Bartłomiej Liro – Strażnik Miejski KSM,
- Łukasz Horowski – Strażnik Miejski KSM.
- 3. W wyniku wizji lokalnej ustalono następujące fakty:
Właścicielka działki …………………………………… ………………………………………….., dokonała głębokich wykopów
w bezpośrednim sąsiedztwie gruntów będących we władaniu Rejonowego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie, Zarządu Zlewni Dolnego Dunajca z/s w Nowym Sączu. Nadwyżki ziemi z wykopów zostały zgromadzone
w rejonie obu stron wykopów. Część nadwyżki ziemi od strony potoku Łubinka została najprawdopodobniej składowana na gruncie należącym do Rejonowego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie, Zarządu Zlewni Dolnego Dunajca z/s w Nowym Sączu.
W czasie wizji lokalnej na podstawie mapki należącej do Rejonowego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie, Zarządu Zlewni Dolnego Dunajca z/s w Nowym Sączu stwierdzono duże prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska opisanego powyżej.
Stwierdzono, że powstały wykop ma długość ok. 200 m.
Według oświadczenia mieszkańców oraz stwierdzonych na miejscu faktów określono, że do powstałego wykopu ciężarówkami przywożona jest ziemia niewiadomego pochodzenia.
Według przedstawiciela Wydziału Ochrony Środowiska Pana Marka Postrożnego istnieje duże prawdopodobieństwo, że ziemia ta może być odpadem.
Komisja dokonująca wizji stwierdziła, że należy dokonać analizy, czy powstałe wykopy nie naruszyły stabilności i szczelności usytuowanej przy potoku Łubinka grobli, a także nie naruszyły stosunków własnościowych.
Komisja podkreśliła również fakt, że wykopy na przedmiotowej działce mogły spowodować naruszenie stosunków wodno-prawnych.
W czasie trwania wizji nie stwierdzono wykonywania żadnych prac w tym rejonie, jednak komisja opuszczając miejsce wizji lokalnej rozpoznała samochód ciężarowy napełniony ziemią, który jechał w kierunku wykopu. Komisja postanowiła zawrócić i w czasie dotarcia na wizytowany teren stwierdziła następujące fakty:
- samochód wiozący ziemię wysypał ją do wykopu,
- przybyła na miejsce właścicielka tej nieruchomości ……………………………….. poinformowała, że podnosi teren swojej działki wykorzystując do tego celu ziemię z wykopów budowanego bloku mieszkalnego przy ul. Jana Pawła w Nowym Sączu,
- oświadczyła , że ziemię z tego miejsca pozyskuje i przywozi jej mąż,
- zainteresowana poinformowała, że nie posiada żadnych szczególnych pozwoleń w tym zakresie oraz, że działania te mają na celu poprawę stanu jej działki,
- poinformowano zainteresowaną, że zostaną podjęte czynności mające na celu sprawdzenie faktów dotyczących naruszenia własności, naruszenia stosunków wodno-prawnych, naruszenia struktury grobli, a także naruszenia ochrony przeciwpowodziowej.
W czasie trwania wizji przedstawiciele Komendy Straży Miejskiej obecni na miejscu wykonali dokumentację fotograficzną tego miejsca, która stanowi /załącznik nr 2/ do niniejszego protokołu..
Ustalono, że wszyscy uczestnicy biorący udział w wizji lokalnej w związku ze stwierdzonymi faktami dokonają w swoim merytorycznym zakresie rozpoznania sprawy oraz podejmą stosowne działania wyjaśniające,
a informacje uzyskane z przeprowadzonego rozpoznania zostaną przekazane do wiadomości i służbowego wykorzystania do Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miasta Nowego Sącza.
Na tym protokół zakończono.
Protokół sporządził, Inspektor, Piotr WILCZEWSKI