Krakowska: „Jak ożywić starówkę w Nowym Sączu?”


Źródło: https://nowysacz.naszemiasto.pl/jak-ozywic-starowke-w-nowym-saczu-mieszkancy-wspolnie

Jak ożywić starówkę w Nowym Sączu? Mieszkańcy wspólnie opracowali aż 33 pomysły. Trafiły na biurko prezydenta miasta

Alicja Fałek

Alicja Fałek

1 kwietnia 2024, 14:34

Ożywienie starówki leży na sercu mieszkańcom Nowego Sącza
Ożywienie starówki leży na sercu mieszkańcom Nowego Sącza Klaudia Kulak

Zobacz galerię(3 zdjęcia)

Znikające ze ścisłego centrum kolejne „kultowe” miejsca, puste lokale krzyczące „do wynajęcia” i coraz

Zobacz galerię(3 zdjęcia)

Znikające ze ścisłego centrum kolejne „kultowe” miejsca, puste lokale krzyczące „do wynajęcia” i coraz mniej ludzi spacerujących starówką Nowego Sącza. Co zrobić, by ożywić Rynek i jego okolicę? W ramach Konsultacji Obywatelskich powstał dokument z 33 koncepcjami, który został złożony do prezydenta miasta.

Zarówno mieszkańcom Nowego Sącza, jak i osobom udzielającym się w samorządzie, zależy na tym by Stare Miasto było powodem do dumy i miejscem tętniącym życiem. Dlatego w ramach Konsultacji Obywatelskich udało się stworzyć aż 33 pomysły na rewitalizację sądeckiej starówki.

– Przed laty mieliśmy inwazję banków w centrum miasta. Co krok inna placówka. Powoli ten trend zaczął się zmieniać, a na u. Jagiellońskiej, czy w samym Rynku zaczęło przybywać pustych lokali. Próby zaistnienia kolejnych lokali gastronomicznych kończyły się fiaskiem – zwraca uwagę Grzegorz Fecko, radny miejski. – Takim momentem, który zmobilizował mieszkańców do dzielenia się pomysłami na ożywienie starówki, była informacja o końcu działalności Kawiarni Prowincjonalna.

W czerwcu 2023 roku właściciel Kawiarni Prowincjonalna, która w Nowym Sączu działała od 20 lat, najpierw w kamienicy przy rogu ul. Kościuszki i Wąsowiczów, a następnie na rogu ul. Pijarskiej i Piastowskiej, postanowił zamknąć lokal. Na tę decyzję wpłynęło kilka czynników, nie tylko zła sytuacja w branży gastronomicznej, czy podwyżki cen energii, ale także coraz bardziej wymierająca sądecka starówka.

– Wówczas w internecie, zwłaszcza na Forum Mieszkańców Nowego Sącza, mieszkańcy Nowego

Sącza, osoby które tutaj się wychowały ale od lat mieszkają poza miastem, a nawet samorządowcy najniższego szczebla, jak radni, zaczęliśmy dzielić się pomysłami – mówi Fecko. – Padło propozycji. Jedne realne, drugie mniej. Co warte podkreślenia, ożywienie sądeckiej starówki połączyło osoby, o różnych poglądach.

Te swoiste Konsultacje Obywatelskie pozwoliły na opracowanie 33 obywatelskich koncepcji, które zestawiono w czterech grupach tematycznych. Dziesięć pomysłów „infrastrukturalnych” to m.in. obiecana od lat rewitalizacja rynku maślanego, powrót zimą lodowiska na płytę rynku, stworzenie sceny plenerowej dostępnej dla każdego czy wykorzystanie legendy o Sędziwoju poprzez ustawienie jego podobizny w centrum miasta. Wśród propozycji „kulturalnych” znalazło się np. przeniesienie części imprez z Parku Strzeleckiego na płytę Rynku, organizacja Festiwalu Teatrów Ulicznych, a nawet organizacja tematycznych dancingów. Mieszkańcy wskazali także pomysły „lokalowe” i „komunikacyjne”. Według nich pustostany na starówce powinny zostać przejęte przez sądecki Inkubator i wynajmowane po preferencyjnych cenach dla biznesu. Ważne jest także obniżenie stawek w centrum miasta dla biznesu – wynajmu powierzchni gminnych, opłat za wodę i odpady. Zdaniem mieszkańców ożywić starówkę może paradoksalnie wielopoziomowy parking w bliskiej odległości od Rynku, a także utworzenie autobusowej linii retro – Rynek – Skansen – Miasteczka Galicyjskie – Rynek.

– Te wszystkie pomysły przekazaliśmy prezydentowi Nowego Sącza poprzez Dziennik Podawczy. Liczymy, że być może choć niektóre z nich uda się zrealizować, albo staną się one inspiracją do działań na rzecz ożywienia starówki, na czym zależy mieszkańcom – dodaje Fecko.