Krąg czystych serc (sadeczanin.info)

Źródło www.sadeczanin.info

Przez dwa miesiące kilkanaścioro dzieci ze świetlic środowiskowych w Nowym Sączu uczestniczyło w warsztatach edukacyjno-artystycznych „Krąg czystych serc”. Głównym ich celem było uświadomienie najmłodszych mieszkańców miasta jakim zagrożeniem dla nich są używki.

W środę (21 listopada) w Szkole Podstawowej nr 18 w Nowym Sączu uroczyście zakończono projekt realizowany przez Stowarzyszenie Profesjonalnego Samorządu oraz Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Nowym Sączu. W zajeciach uczestniczyły głównie dzieci z osiedla Barskie oraz Westerplatte.
Projekt „Krąg czystych serc” rozpoczął się w połowie września. Składał się z zajęć przeciwdziałających uzależnieniom, w ramach których wykorzystywano odpowiednią lekturę terapeutyczną oraz zajęcia artystyczne – mówi Artur Franczak, dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Nowym Sączu.
Uczestnicy zajęć nie tylko podnieśli swoją wiedzę na temat zdradliwości używek, możliwości szybkiego uzależnienia się od papierosów, alkoholu, czy narkotyków, czy wpływu jaki używki mają na ludzki organizm. Warsztaty dały im także możliwość wykonania świątecznych ozdób, które powędrują do ich rówieśników przebywających w sadeckim szpitalu.
Zajęcia artystyczne miały przede wszystkim pokazać uczestnikom projektu, jak w twórczy, pozytywny sposób można spędzać czas wolny – podkreśla Michał Słowik ze Stowarzyszenia Profesjonalnego Samorządu. – Dzieci podczas zajęć wykonywały ozdoby bożonarodzeniowe różnymi technikami, m.in. techniką kolażu. Wzięły także udział w konkursie plastycznym, gdzie tworzyły plakaty promujące zdrowy tryb życia i hasło „Stop używkom” – dodaje.
Najlepsze prace w ramach zajęć artystycznych i konkursu plastycznego zostały nagrodzone upominkami ufundowanymi przez miasto Nowy Sącz, które dodatkowo wsparło finansowo całe przedsięwzięcie. Większość zajęć odbyła się w Świetlicy Środowiskowej Barskie, której to radny Grzegorz Fecko, zasponsorował popularną grę edukacyjną.

(ALF)
Fot. Stowarzyszenie Profesjonalnego Samorządu