W Sadeczanin.info Wysypisko śmieci w NS do zamknięcia? Radny nie ma wątpliwości

Źródło Sadeczanin.info: https://sadeczanin.info/wiadomosci/radny-grzegorz-fecko-chce-zamknac-wysypisko-smieci-w-nowym-saczu?fbclid=IwAR1Oi7G1-eNl3c9cos2IMXb0Cgk77p74NQc_RTFVfwPMDveBkppvt_HZvSw

Wysypisko śmieci w Nowym Sączu do zamknięcia? Radny nie ma wątpliwości

Jak długo jeszcze składowisko odpadów komunalnych w Nowym Sączu będzie przyjmowało śmieci? Rok, dwa, kilka lat. Radny Grzegorz Fecko uważa, że strategiczną sprawą dla miasta jest zamknięcie funkcjonującego jeszcze wysypiska, które zaczyna się już powoli dopełniać. To jeden z jego kluczowych wniosków, który złożył do budżetu na 2022 rok.
 

Problem, jaki naświetlił radny Fecko raczej nikogo nie powinien szokować. Wiadomo, że działające od lat 90. XX wieku składowisko odpadów komunalnych powoli zaczyna się zapełniać odpadami.

Ale, jak to zamknąć? Już teraz, natychmiast. Takie pytania chyba każdemu cisną się od razu na usta. Gdzie będą składowane śmieci z terenu miasta, skoro Nowy Sącz nie ma drugiego składowiska?

Radny Grzegorz Fecko (klub Koalicja Obywatelska) uważa, że jest to obecnie jeden z kluczowych problemów, nad którym już powinny pochylić już władze miasta.
 

Fot. DSZ.

– Strategiczną sprawą dla Nowego Sącza i Sądecczyzny winno być podjęcie zdecydowanych działań zmierzających do zamknięcia obecnego składowiska odpadów komunalnych w Nowym Sączu. Nie mówimy o jego likwidacji, bo ono zawsze już w tym miejscu będzie – mówi radny Fecko. – Nie zamkniemy składowiska od razu, z godziny na godzinę, z dnia na dzień, ale o rozwiązaniu tego kluczowego problemu dla miasta trzeba myśleć już teraz.

Fot. DSz
W jakim kierunku powinny pójść władze Nowego Sącza: czy po znalezieniu nowej lokalizacji (co zapewne nie będzie proste, ani łatwe) budować jako miasto nowe składowisko odpadów komunalnych, czy może składowisko regionalne przy wsparciu i zaangażowaniu innych lokalnych samorządów, czy może skłaniać się do budowy spalarni odpadów komunalnych w miejscu znacznie oddalonym od siedzib ludzkich?

Trudno dzisiaj na te pytania odpowiedzieć. Trudno też już dzisiaj powiedzieć, które rozwiązanie będzie najbardziej ekonomiczne.

– O rozwiązaniu tego problemu należy myśleć na poziomie subregionalnym – dodaje nasz rozmówca. – Miasto samo nie podoła budowie nowego wysypiska. Już dzisiaj musimy się zastanowić, co zrobić. Czy inwestujemy wspólnie miasto i gminy, a może ościenne powiaty przy wsparciu państwa w duże nowoczesne składowisko z dala od osad ludzkich czy może warto przekonać mieszkańców do tego, że najlepszym rozwiązaniem będzie budowa nowoczesnej spalarni śmieci.

Fot. DSz

Radny Fecko uważa, że, aby rozwiązać kompleksowo ten temat musi być to działanie ponad podziałami politycznymi, międzygminnymi.

Funkcjonowanie obecnego składowiska odpadów komunalnych w Nowym Sączu spędza sen z powiek mieszkańcom między innymi osiedla Przetakówka, których domy usytuowane są stosunkowo blisko tego miejsca.

Sąsiedztwo składowiska, z którego, co tu ukrywać zwłaszcza latem przemieszcza się fetor jest wyjątkowo uciążliwe. Mieszkańcy skarżą się, że żyć w sąsiedztwie składowiska jest im bardzo ciężko. Latem nie można nawet otworzyć okien.

i.michalec@sadeczanin.info, fot i film: DSz.